O spotkaniach

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora


W 2017 roku zmieniła się formuła Spotkań.
Więcej tutajWROSTJA to najstarszy festiwal monodramu na świecie, organizowany we Wrocławiu od 1966 roku. Od 2000 roku jest to festiwal międzynarodowy. Spotkania to konfrontacja najlepszych teatrów jednego aktora zrealizowanych w Polsce z zaproszonymi spektaklami ze świata. Z inicjatywy organizatorów WROSTJA powstały festiwale teatrów jednego aktora na Dolnym Śląsku, w Helu, w estońskiej stolicy - Tallinie, Toruniu oraz Warszawie. Łącznie w latach 1966-2012 zorganizowano 100 Spotkań i Festiwali Teatrów Jednego Aktora, podczas których zaprezentowano 1176 spektakli, z udziałem ok. 576 aktorów z 30 państw.

 

Patronat nad Spotkaniami tradycyjnie obejmują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Wrocławia. Od 2009 r. patronem honorowym jest Międzynarodowy Instytutu Teatralny UNESCO, który patronuje również, powstałemu we Wrocławiu, Europejskiemu Centrum Teatrów Jednego Aktora.

Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, wydają publikacje w serii „CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM” o teatrze jednego aktora i wybitnych aktorach polskich i zagranicznych. Do tej pory w cyklu ukazało się 12 tytułów

.

W ramach Spotkań z Teatrem Jednego Aktora odbywają się:


* Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który jest konkursem głównie dla młodych, polskich aktorów. Podczas Festiwalu prezentowane są spektakle zrealizowane w Polsce, w ostatnim sezonie teatralnym. Organizatorzy współpracują również z Ogólnopolskim Festiwalami Teatrów Jednego Aktora w Słupsku („Sam na scenie”) i Wrocławiu (FeTA – Festiwal ewentualnych Talentów Aktorskich). Laureaci Festiwali są każdego roku, przez organizatorów WROSTJA, polecane uwadze dyrektorów międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora.

 

* Prezentacje monodramów przygotowanych przez profesorów i pokazy etiud studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

 

* Prezentacje monodramów w miastach Dolnego Śląska


Głównymi organizatorami Spotkań Teatrów Jednego Aktora są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru oraz Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu  więcej

  • Dodaj na Facebook
  • Dodaj na nk
  • Dodaj na gg
  • Dodaj na Wykop
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj na Blip

polecamy

Indeks 2017 Przeglad2016 166monodramów

facebook


projekt i wykonanie www.drukuj.eu