Spektakle

« powrót

DO ŹRÓDEŁ. GŁOS CICHEGO ODMĘTU

DO ŹRÓDEŁ. GŁOS CICHEGO ODMĘTU

Dodano: 08.10.2016 12:45

występuje Lidia Danylczuk

wg „Głos cichego odmętu” Nedy Neżdany


scenariusz: Iryna Wołyćka-Zubko i Lidia Danylczuk
reżyseria: Iryna Wołyćka-Zubko 

 

Do źródeł. Głos cichego odmętu to kolejny monodram w dorobku aktorki. Dotyka on najbardziej bolesnego w świadomości ukraińskiej tematu Hołodomoru, ukazanego jednak przez dramatopisarkę Nedę Neżdanę nieoczekiwanie w tonacji poetyckiej.

 

Pusta scena, cisza, przygnębiający półmrok, a niemożliwość lotu jest przekazywana poprzez niemoc poruszania się po scenie – niby „ptak w klatce”. Stąd też wyrazistość każdego gestu, każdej mimicznej zmiany, oddechu, odczucia, niuansu głosu wzmacnia się kilkakrotnie, rośnie i wymaga od aktorki szalonej wirtuozerii. Kostium i snycerka sceniczna Lidii Danylczuk dają iluzję akcji w tragedii antycznej. Naprawdę, mimo postmodernistyczności tekstu, właśnie konflikt z Losem, Fatum, staje się centrum przedstawienia, a skala katastrofy totalna. Koncept scenograficzny stawia na zwięzłość – jedyną „dekorację stanowią duże arkusze papieru zapełnione tekstem, które „grają” wszystko: raz są pergaminami historii, to znów skrzydłem, to ikoną, to chlebem, to popiołem…(…)

Moc energetyczna Lidii Danylczuk w „Głosie…” sprawia szczególne wrażenie. „Aktorka utrzymuje salę na wstrzymanym oddechu, a w finale – łzy w oczach wielu i huczne oklaski na stojąco. Odczucie katharsis wynurza się z tajnych zakątków duszy. I do tego niepotrzebne są chory i koturny – wystarczają głos i gest, trochę światła i nut. A najważniejsze – cud przeistoczenia się. Ptak zwycięża wilka. Miłość – nienawiść, muzyka – bezgłos. Może to  jest najnowszy mit? Los jednej kobiety i los Ukrainy zjednoczyły się w chimerycznej plątaninie lęku i pragnienia lotu nad odmętem.

(Karpenko A., Lot ze zranionym skrzydłem, „Deń”, nr 24, z 13 lutego 2015).


Informacje o aktorze

Kliknij aby powiększyć

LIDIA DANYLCZUK (Ukraina)

Ukraińska aktorka,  współtwórczyni „Teatru w koszyku”

czytaj więcej

  • Dodaj na Facebook
  • Dodaj na nk
  • Dodaj na gg
  • Dodaj na Wykop
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj na Blip


polecamy

166monodramów Indeks 2017 Przeglad2016

facebook


projekt i wykonanie www.drukuj.eu