Spektakle

« powrót

ANIOŁY DOSTOJEWSKIEGO

ANIOŁY DOSTOJEWSKIEGO

Dodano: 08.10.2016 13:01

występuje Birute Mar

wg utworów Fiodora Dostojewskiego: powieści „Idiota”, „Bracia Karamazow”, „Biesy”, noweli „Białe noce” oraz opowiadania „Chłopiec na Chrystusa choinki”

scenariusz i reżyseria: Birute Mar
patronat: Ambasada Republiki Litewskiej w RP          

 

 Nowy spektakl litewskiej artystki został oparty o fragmenty kilku dzieł Fiodora Dostojewskiego.  W spektaklu Anioły Dostojewskiego przemówią  postacie z „Białych nocy” (Nastieńka), „Idioty” (książę Myszkin), Biesów (Mikołaj Stawrogin), „Braci Karamazow” (Gruszeńka) i „Chłopca u Chrystusa na choince” (mały chłopiec).          
W postaciach tych, jak i w nas wszystkich, kryją się według słów pisarza, kiełki „innego świata”. Tylko dzięki nim żyje w nas prawda i mądrość, sumienie i swoboda wyboru, miłość i wiara.              
Dla Birutė Mar twórczość Dostojewskiego stała się swoistym kamertonem badań natury ludzkiej. Jej losy potoczyły się tak, że po skończeniu studiów w Sankt Petersburgu i powrocie na Litwę, grała bohaterki Dostojewskiego: Polinę („Gracz’) i Matrionę („Biesy”). Często zastanawiała się dlaczego prawie w każdym utworze występują postaci-dziwa, jakby po ziemi spacerowali ludzie-anioły, żyjący z obnażonym, otwartym sercem.
Powiadają, że my wszyscy rodzimy się aniołami, tylko potem o tym zapominamy.     

    
Szkic spektaklu po raz pierwszy przedstawiony został w listopadzie 2015 roku w Nowogrodzie i Starej Rusi podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Kameralnych prezentujących spektakle oparte na twórczości Fiodora Dostojewskiego. Aktorka zdobyła dwie nagrody za najlepszą rolę kobiecą oraz nagrodę publiczności.


Informacje o aktorze

Kliknij aby powiększyć

BIRUTE MAR (Litwa)

Litewska aktorka, reżyserka, pisarka.

czytaj więcej

  • Dodaj na Facebook
  • Dodaj na nk
  • Dodaj na gg
  • Dodaj na Wykop
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj na Blip


polecamy

Przeglad2016 Indeks 2017 166monodramów

facebook


projekt i wykonanie www.drukuj.eu